Grønningen 25
1270 København K
Tlf. 33 63 09 00
Fax 33 63 09 29

25. november 2009

Stort overskud i niveauet 300 mio. kr. i M. Goldschmidt Holding koncernen i de første 3 kvartaler af 2009

  • Tilfredsstillende resultat før skat i niveauet 300.000.000 kr. på kun 9 måneder.
  • Koncernens likvide beholdninger andrager 1,4 mia. kr.
  • Høj aktivitet inden for ejendomssegmentet har resulteret i en række meget attraktive nyerhvervelser både til anlægsporteføljen og satellit porteføljen.
  • Den samlede ejendomsportefølje generer betydeligt positivt cash flow efter finansieringsomkostninger. Yderligere opkøbsaktivitet efter regnskabsårets afslutning.
  • Imerco Holding nu datterselskab i koncernen. Imerco forventes fremadrettet at bidrage med mere end 100 mio. kr. i frit cash flow til koncernen – om året.
  • Regnskabsperioden omlægges fra 31/12 til 30/9 og omfatter kun en 9 måneders periode fra 1. januar 2009 til og med 30. september 2009.


Året 2009 i hovedtræk

M. Goldschmidt Holding koncernens hovedaktivitet består af investeringer i ejendomme, værdipapirer samt virksomheder, sidstnævnte i særlig grad inden for detailhandel.

Mikael Goldschmidt udtaler: ”Det er med stor tilfredshed, at jeg kan konstatere et resultat før skat i niveauet 300 mio. kr. på kun 9 måneder. Jeg anser resultatet som værende tilfredsstillende henset til de svære markedsvilkår.”

M. Goldschmidt Holding koncernens strategi er forankret i en politik om altid at have betydelige likvide midler til rådighed. I den forbindelse udtaler Mikael Goldschmidt: ”Det har især gennem det seneste år vist sig, at vi har ført en fornuftig strategi med fokus på altid at være ultra likvide. Denne strategi har muliggjort en række meget attraktive nyerhvervelser på ejendomsmarkedet, og da koncernen fortsat råder over en meget betydelig likviditetsreserve planlægger vi også i det kommende år at øge vores investeringer inden for ejendomssegmentet.”

Regnskabsperioden dækker en 9 måneders periode fra 1. januar 2009 til og med 30. september 2009. Koncernen har omlagt regnskabsåret som en følge af, at Imerco Holding A/S nu er et datterselskab i koncernen. Efter ledelsens opfattelse er regnskabsaflæggelse i denne periode naturlig inden for detailhandel.

Segmentoplysninger

Ejendomsinvesteringer

I koncernens ejendomsselskaber investeres i ejendomme til anlæg og udvikling. Den væsentligste del af anlægsporteføljen er placeret i området beliggende i det centrale København.

Mikael Goldschmidt udtaler: ”Ejendomsporteføljen blev væsentlig udbygget i løbet af året ved erhvervelse af attraktive ejendomme til et gennemsnitligt afkast på knap 8%. Dette anser jeg som meget tilfredsstillende.”

Årets nyerhvervelse omfatter blandt andet Hellerupvej 10, Hellerup, Frederiksberg Alle 66, Frederiksberg, Gl. Kongevej 147, Frederiksberg, Skt. Nikolaj Vej 8, Frederiksberg, ejendomskomplekset Porthuset, Ørestad, Kollegiet Lundestræde 55, Holbæk (nu benævnt M. Goldschmidt Kollegiet) samt Søhesten, Ishøj og rækkehusbebyggelsen Baunetoften/Baunehøjen.

Efter regnskabsåret afslutning har koncernen erhvervet ejendommene Store Kongensgade 118 / Hammerensgade 2, København K og Vester Voldgade 7-9, København V, samt Sankt Pedersstræde 49, København V.

Pengetank og værdipapirinvesteringer

Koncernens aktieinvesteringer realiserede et afkast, der var langt bedre end benchmark. Også koncernens betydelige obligationsbeholdning har leveret et tilfredsstillende afkast.

Virksomhedsinvesteringer

Imerco Holding, som er koncernens største enkeltvirksomhedsinvestering, er den absolut markedsledende detailkæde inden for salg af køkkenudstyr og isenkram i Danmark med 157 butikker. Imerco’s detailhandelsomsætning udgør ca. 1,3 mia. kr. på årsbasis, og koncernen har 1.000 ansatte og meget høj soliditet.

Ansporet af den økonomiske krise og af vort ønske om mærkbare forbedringer af resultaterne, har Imerco gennemført omfattende organisatoriske ændringer og effektivisering med henblik på at sikre fuldt udbytte af stordriftsfordelene ved kapitalkædedrift. Samtidig hermed blev bestyrelsen sammensat således at Mikael Goldschmidt tiltrådte som formand og tillige indtrådte Mads Krage, tidligere adm. direktør for Netto. Også Imerco’s direktion blev styrket markant med ny COO, Villy Gravengaard, tidligere Top-Toy, og ny CFO, Thomas Colding-Jørgensen, tidligere A.P. Møller-Mærsk.

I lyset af de mange udfordringer inden for detailhandel samt med ønsket om at sikre Imerco’s optimale betingelser besluttedes det at styrke kapitalstrukturen ved en fortegningsemission i juni 2009. Denne tillige med udnyttelsen af et antal warrants udstedt i forbindelse med investeringen i Imerco i 2007 medførte, at Imerco Holding i dag er et 82% ejet datterselskab i M. Goldschmidt Holding koncernen.

Koncernens øvrige investeringer i porteføljevirksomheder omfatter datterselskabet AQUAporin A/S samt erik bagger as, Innovision A/S og Sprunk-Jansen A/S.

Datterselskabet AQUAporin A/S udvikler en selektiv vandmenbran, der kan filtrere vand 100% rent til industrielt brug og afsaltning af havvand. Udviklingen af teknologien er fortsat tilfredsstillende.

Det associerede selskab erik bagger as er en førende dansk designvirksomhed, som blandt andet er kendt for sin glas- og porcelænsserie designet til Operaens Restauranter i København. I erik bagger as forventes et overskud af driften i regnskabsåret 2009/10.

Det associerede selskab Innovision A/S udvikler, producerer og markedsfører avanceret medikoteknisk udstyr til ikke-invasiv undersøgelse af hjerte-, lunge- og kredsløbsfunktion. I Innovision koncernen forventes et overskud af driften i regnskabsåret 2009/10.

Det associerede selskab Sprunk-Jansen A/S markedsfører naturbaserede kosttilskud og cremer, som markedsføres internationalt. Virksomhedens hovedmarked er USA, som er verdens største marked for naturbaserede kosttilskud og cremer. Sprunk-Jansen er i proces med at rejse kapital fra internationale investorer.

Yderligere oplysninger:

Ejer og adm. direktør Mikael Goldschmidt, telefon 33 63 09 00

Øvrige nyheder

Tilbage til oversigt